تاریخچه ماساژ در ایران و جهان

تاریخچه ماساژ در ایران و جهان قدمتی طولانی دارد.ماساژ مجموعه ای از دانش پزشکی است که تا آن سالها شناخته نشده بود و تنها پایه و اساس طب سنتی چینی است. استفاده از تکنیک های مختلف ماساژ و نحوه استفاده از آنها در درمان بیماری های خاص و صدمات موجب شد تا ماساژ محبوبیت فراوانی در طول تاریخ پیدا کند.اولین پزشک شناخته شده چینی از ماساژ در عمل پزشکی استفاده کرد و به تدریج پزشکان فرانسوی و چینی شروع به ماساژ درمانی و تالیف کتب متعددی در زمینه فواید ماساژ نمودند و به تدریج ماساژ را رسما به عنوان شاخه ای از علم پزشکی به جهانیان شناساندند و همین امر موجب گسترش ماساژ درمانی در کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی و آمریکایی شد.سوابق سانسکریت نشان می دهد که ماساژ به مدت طولانی قبل از شروع تاریخ ثبت شده در هند انجام شده است.پزشکان معتقدند که موضوع بسیاری از رساله های قدیم پزشکی آیورودا ماساژ بوده است.

تاریخچه ماساژ تایلندی عموما بر اساس ترکیبی از سنت های هند و چینی پزشکی است.دکتر سان سی مایو ده روش جدید ماساژ معرفی کرده و درمان بیماری های دوران کودکی را با استفاده از ماساژ درمانی سیستم بندی می کند.کاربردهای ماساژ درمانی از زمانهاي بسيار کهن،براي درمان دردها و ناتواني هاي افراد وجود داشته است. با ورود بشر به عصر زندگي گروهي و اجتماعي، انسانها متوجه درمان دردها و ناهنجاري هاي همنوعان خود شدند و برای اين کار از دو روش متمايز استفاده مي کردند. يکي خوراندن دارو و ديگري استفاده از روشهای درمانی با کمک دست يا ابزار مختلف استفاده از دست و فشار روي نقاط مختلف بدن از زمانهای بسيار دور در شرق رايج بوده است و ردپای آن را می توان در طب سنتی امروز نيز مشاهده کرد.هدف از انجام اين گونه اعمال تسکين درد بيمار بدون استفاده از دارو و با کمک دستها بود. ماساژور ميتواند يک تکنيسين باشد يا يک درمانگر. يک تکنيسين اجازه دارد، ماساژ را به عنوان يک مهارت دستي انجام دهد اما يک درمانگر علاوه بر اجازة استفاده از تکنيک های دستي، پيرامون آناتومی، فيزيولوژی، پاتولوژی و روانشناسي انسان نيز آگاهي دارد و اين آگاهي را هنگام تمرين و کاربرد ماساژ به کار می بندد.

تصويري که عموم مردم از ماساژ دارن و بارها در مجلات و مقالات تکرار شده، اين است که ماساژ را تکنيکي عارفانه می دانند و معتقدند که ماساژ از طرق شهود و قدرت درونی به مرحلة زندگي و حرفه اي مي رسد. ممکن است تصور شود که درمانگرهاي مجرب به طور شهودی کار مي کنند اما در واقع آن ها آنچه را که از پيش آموخته اند، به کار می برند. در ماساژ درماني، تکنيک هاي ماساژ به طور شهودي کسب نميشوند، بلکه مهارتهاي آن اصول و توجيه علمی دارد و با تمرين، مطالعه و تجربه، دقيقتر ميشود.

برای آشنایی با تاريخچه ماساژ با سیری در تاریخ متوجه می شویم که ماساژ در تمام ملل و فرهنگ های مختلف مرسوم بوده و شاید دلیل رواج آن عامه پسند بودن آن نزد تمام مردم باشد در گذشته مردم بدون اینکه ار تاثیرات فیزیولوژیکی و درمانی ماساژ آگاهی داشته باشند از آن استفاده می کردند مثلا در ضربدیدگی ها اولین اقدام آنها تکان دادن و یا مالش عضو صدمه دیده بوده است.در میان ملل و اقوامی که در گذشته از ماساژ به شکل وسیع تری استفاده می کردند.می توان از چین، هند، ژاپن، کره، مصر، رم، یونان و بین النهرین نام برد.ماساژ از ديرباز به عنوان نوعي درمان مطرح بوده و مطالعات تاريخي نشان ميدهد كه مالش بدن در بین انسانهاي اولیه و تمدن هاي باستاني وجود داشته است. هنديان در ورزشهاي تنفسي  از ماساژ  استفاده ميكردند. مصريان و ايرانیان نیز انواع مختلف ماساژ را جهت درمان بكار مي بردند. تاریخچه ماساژ در جهان را حتما بخوانید.
history-of-massage-in-iran-and-the-world-3

تاریخچه ماساژ در ایران و جهان

شاید بقراط و ابن سینا را بتوان بنیانگر علم ماساژ در ایران دانست.تاریخچه ماساژ در ایران مانند کشورهای دیگر به سالها قبل بازمیگردد.ابن سینا با تربیت شاگردان خود در زمینه های طبابت متخصصان زیادی را در ایران پرورش داد.ابن سینا یکی از بزرگترین متخصصان ایرانی بود که از ۹۸۰ تا ۱۰۳۷ زندگی می کرد. آثار او شامل جمع آوری و ساماندهی جامع و مقدماتی از ادبیات پزشکی، که تا آن زمان به زبان عربی ترجمه شده بود، توسط یادداشت های تجربی خود تکمیل شده بود. یکی از کتابهای او، القنون فی عطاتجب معروف ترین کتاب در تاریخ پزشکی در شرق و غرب نامیده شده است. ابن سینا در ارزیابی منطقی شرایط و مقایسه علائم و یادآوریهای خاص ضد درد و استفاده مناسب از آن و همچنین سایر روشهای کاهش درد، از جمله ماساژ، فوق العاده بود.

تا قبل از سال ۱۷۷۹ میلادی ژان جوزف ماری آمیوت و پیر مرسی کیوبوت، مبلغین فرانسوی در چین، خلاصه ای از Huangdi Neijing را شامل لیستی از گیاهان پزشکی، تمرینات و تکنیک های ماساژ را به زبان فرانسوی ترجمه کردند و در نتیجه اروپا  به شدت در زمینه های سیستم پزشکی، پزشکی و ژیمناستیک، و ماساژ پزشکی توسعه یافت.بعد از آن Pehr Henrik Ling، متخصص فیزیوتراپی سوئدی و معلم پزشکی ژیمناستیک ماساژ سوئدی را معرفی کرد و شیوه نوینی از ماساژ را ارائه داد و تاریخچه ماساژ سوئدی با پژوهش های Pehr Henrik Ling آغاز شد و تکنیکها و مطالب علمی مفیدی را در سراسر جهان نشر داد و موجب ترقیب کشورهای دیگر برای یادگیری ماساژ درمانی شد.در سال ۱۸۱۳ میلادی موسسه مرکزی ژیمناستیک سلطنتی برای آموزش مربیان ژیمناستیک در استکهلم سوئد افتتاح شد و Pehr Henrik Ling به عنوان مدیر اصلی انتخاب شد. لیینگ آنچه را که او “درمان جسور سوئدی” نامید، توسعه داد. لین در سال ۱۸۳۹ درگذشت و شاگردانش راه او را ادامه دادند.هم اکنون سوئد از پیشرفته ترین کشورها در ماساژ درمانی می باشد.

history-of-massage-in-iran-and-the-world-4

تاریخچه ماساژ در ایران و جهان

تاریخچه ماساژ روسی ،سیستم ماساژ درمانی توسعه یافته در اتحاد جماهیر شوروی سابق است . در روسیه ماساژ تا سال ۱۸۶۰ مورد مطالعه قرار نگرفته بود.بعد از جنگ جهانی دوم به مرور ماساژ جایگاه خود را پیدا کرد. فیزیولوژیست های ورزشی به تحقیق در زمینه فواید ماساژ درمانی پرداختند. آنها به اثر ماساژ در کمک به رشد عضلات و تحریک عضلات پرداختند.فیزیولوژیست های روسی از ماساژ به عنوان راه کاری برای درمان استفاده کردند.آنها اثبات کردند که استفاده از کشش یا حرکت عضلات می تواند بیشتر از ورز دادن برای ماساژ گیرنده مفید واقع شود. حرکات سریع و قوی و طراحی شده برای تحریک سیستم وریدی و گردش خون در ماساژ روسی تعبیه شده است. در ماساژ روسی با توجه به حرکاتی که انجام می شود فرد احساس گرم شدن در مفاصل و عضلات خود دارد، حالتی که از اصطلاح “بیدار شدن از خواب ” برای آن استفاده می کنند.ماساژ روسی برای افزایش گردش خون و جریان لنفاوی ، تحریک تولید اندورفین، کنترل استرس های فیزیکی و روانی و افزایش دامنه حرکت مفید می باشد

تاریخچه ماساژ چینی به بیش از ۵۰۰۰ سال قبل برمیگردد.امروزه ماساژ درمانی به طور گسترده ای در مدارس پزشکی و پزشکی درحال آموزش دادن است و بخش مهمی از مراقبت های بهداشتی و مراقبت های اولیه است.در ایالات متحده هم با تلاش دو پزشک نیویورکی که بر اساس تکنیک های Per Henrik سوئدی ماساژ را آموخته بودند ، ماساژ محبوبیت فراوانی یافت.

در طول دهه ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ تاثیر ماساژ در نتیجه پیشرفت های پزشکی آن زمان کاهش یافت، در حالی که در دهه ۱۹۷۰ تاثیر نفوذ ماساژ با افزایش قابل توجهی در بین ورزشکاران افزایش یافت.  تا دهه ۱۹۷۰ پرستاران از ماساژ برای کاهش درد و کمک به خواب استفاده کردند صنعت ماساژ درمانی به طور مداوم افزایش می یابد. افراد در ایالات متحده در سال ۲۰۰۹ بین ۴ تا ۶ میلیارد دلار در برای ماساژ درمانی صرف کردند. در سال ۲۰۱۵، محققان بر این باورند که ماساژدرمانی یک صنعت ۱۲٫۱ میلیارد دلاری است.

مطالب مفید و مرتبط با تاریخچه ماساژ در ایران و جهان در سایت ماساژ در منزل را مطالعه نمایید.

تاریخچه ماساژ در جهان

انواع ماساژ در دنیا

 ماساژ تایلندی یا تای ماساژ

شیاتسو تکنیک ماساژ ژاپنی

ماساژ چینی و شاخه های آن

ماساژ گواشا

منبع: ماساژ در منزل

Leave a comment


Copyright ©ماساژ در منزل