مواردی که نبايد از ماساژدرماني استفاده کرد؟

درجه حرارت زياد يا تب

بدني که با سموم و مواد زايد مبارزه کرده باشد، با علائمي نظير تب و درجه حرارت بالا اين بحران را نشان مي دهد. در اين شرايط، ماساژ دادن مي توان مضر باشند،

چون با ماساژ به طور ناخواسته سموم بيشتري در بدن آزاد خواهد شد.

بيمارهاي عفوني و مسري

عفونتهاي قارچي، گال، زردزخم،آبله مرغان از جمله بيماريهايي هستند که با ماساژ دادن به ساير قسمتهاي بدن نيز سرايت مي کنند.مواردي نظير جوشهاي آکنه،

پسوريازيس و اگزما نه تنها عفوني و واگيردار نيستند، بلکه با استعمال روغنهاي دارويي مخلوط شده با روغن حامل (نظير اسطوخودوس) بهبود مي يابند.ماساژ دادن براي

قسمتهايي از بدن که کورک، تاول يادمل هاي بزرگ دارد نيز بسيار خطرناک است.

فواید ماساژ درمانی اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار می دهد.

لخته شدن خون و التهاب سياهرگي و بيماريهاي مشابه

اين بيماري از ملتهب شدن يک سياهرگ به وجود مي آيد. در اطراف سياهرگ ملتهب، پوست به رنگ قرمز درآمده و متورم و گرم مي شود. بيمار مبتلا، سوزش و درد

بسيار شديدي را در اطراف سياهرگ ملتهب احساس مي کند. اگر در سياهرگ لخته اي به وجود آيد، با ماساژ دادن ممکن است.اين لخته حرکت کرده و موجب مرگ ميشود. پس در مورد اين بيماريها نيز ماساژ بسيار خطرناک است.

 

no-massage-therapy-3

مواردی که نبايد از ماساژدرمانی استفاده کرد؟

سياهرگهاي واريسي

در مواردي که سياهرگها دچار خونمردگي و واریس هستند. ماساژ دادن خطر التهاب و در نتيجه درد را افزايش مي دهد.مهمترین راههای جلوگیری از بروز واریس را مطالعه نمایید.

عملهاي جراحي يا جوشگاه هاي جدی

ماساژ دادن اندامهايي که به تازگي تحت عمل جراحي قرار گرفته اند و زخم آن ها باز است و هنوز جوش نخورده اند، بسيار خطرناک است ولي در مورد بافتهاي جوشگاهي قديمي، ماساژ سودمند مي باشد.

معاينه هاي اختصاصي تر

زنان باردار

اين گروه نيز مي توانند از ماساژدرمانی بهره مند شوند زيرا افزايش وزن و عدم تعادل در بدن مي تواند علت دردهاي آنها در بافت نرم باشد (مخصوصا در کمر، باسن و پاها).در حین کار با آنها بايد توجه خاصي صورت گيرد. يک خانم باردار ممکن است قادر به دراز کشيدن روی شکم نباشد و نتواند براي مدت طولاني به پشت بخوابد. با توجه به منطقه اي که روي آن کار مي کنيد او ممکن است به پهلو دراز بکشد یا بنشيند، به او اجازه دهيد تا وضعيت راحت را خودش انتخاب کند چون هيچ کس مانند خود او نمي تواند اين وضعيت را تشخيص دهد. نقاط معينی در بدن وجود دارند که متخصصان اکيوپانکچر اعتقاد دارند که موجب سقط جنين مي شود.
no-massage-therapy-5

مواردی که نبايد از ماساژدرمانی استفاده کرد؟

برجستگي روي شانه ها، 8 تا 10 سانتي متر بالاي قوزک داخي پا، قسمت بالاي بان) در سه ماهه نخست بارداري، بانوان نبايد فشارهاي زيادي را تحمل کنند. در خانمهايي که ناراحتي هاي قلبي دارند (در صورت وجود مشکل مربوط به بارداري)، در بارداري هاي چندقلويي، مادرهاي باردار زير 20 سال و بالای 35 سال و و خانمهاي با سابقه آسم و کساني که از داروهاي غيرقانوني استفاده مي کنند، نبايد ماساژ انجام شود.

ماساژ شکم در طول دوران بارداري

با وجود اين که در دوران بارداري ماساژ مي تواند فوايد زيادي داشته باشد، ولي توصیه مي کنيم فقط روي قسمت هاي شکم و باسن را بسيار ملايم و سبک، ماساژ دهيد. اگر يک خانم باردار سابقه سقط دارد، بهتر است در سه ماه  اول بارداري مراقبت بيشتري در حين ماساژ اعمال شود.

سالمندان

در حين کارکردي روي افراد مسن، به سابقه آنها در بيماريهاي قلبي، عروقي، سکته، انعقاد خون، جراحي ها و مراقبت هاي پزشکي ويژه و غيره توجه داشته باشيد. چون در سالمندان پوکي استخوان بسيار شايع است. در مورد اين وضعيت از او سوال کنيد و بر روي استخوان ها مخصوصا قفسه سينه از اعمال فشار زياد خودداری  کنيد.

از به کار بردن ابزار مکانيکي و ماشين ها خودداري کنيد. اين افراد داراي پوستي شکننده و نازک هستند که آمادگي بيشتري براي پاره شدن دارد؛ هنگام ماساژ به اين موارد توجه کنيد.

 

no-massage-therapy-4

مواردی که نبايد از ماساژدرمانی استفاده کرد؟

برآمدگي ها و درد ناشي از آن

اين گونه برآمدگي هاي و گره ها ممکن است بي ضرر و بي خطر باشند ولي عاقلانه تر آن است که حتما توسط یک پزشک مورد بررسی قرار گیرند.در واقع، در مورد هر چيزي که در ذهن شما ايجاد شک و شبهه مي کند که حتما باید با یک پزشک متخصص مشورت نماييد، تا احتمال هر گونه بيماري خطرناک رد شود. اگر شک داريد، بررسي کنيد.

التهاب، تورم و آماس مفاصل (نظير ورم کاسه زانو)

علائم التهاب عبارتند از: قرمزي، دانمي تب عضو ملتهب) ورم، سوزش، درد و عدم توانايي حرکت، اندامهاي ملتهب و متورم (نظير بيماري ورم روده و معده) را هرگز نبايد ماساژ داد.
پیشنهاد می کنیم بخوانید: آموزش ماساژ کمر

داروها

پس از تزريق کورتيزون نبايد عضوي را که تزريق روي آن انجام شده، ماساژ داد، چون با فشار دادن ماهيچه هايي که به تازگي کورتيزون دريافت کرده اند، فيبرهاي آن ها از هم جدا و پاره مي شوند. بنابراين، پس از تزريق کورتيزون 6 تا 8 هفته بايد از ماساژ اجتناب کنيد.

بيماراني که تحت مراقبت ويژه هستند، و داروهاي خاصي، (نظير استرويد يا داروهاي رقيق کننده خون)، مصرف مي کنند، ممکن است پوست نازکي داشته باشند و به راحتي دچار خونمردگي و کبودي در سطح پوست شوند. بهتر است براي اين فراد از ماساژهاي نرم و سبک استفاده شود.

سرطان و ماساژ درماني

اضطراب و نگراني هاي زيادي در مورد ارتباط سرطان با ماساژدرماني وجود دارد و هميشه سوالاتي وجود داشته است که بايد پاسخ داده شوند. جالب توجه است که بدانيد امروزه در برخي از واحدهاي تومورشناسي (سرطان) در يمارستانها، متخصصين ماساژدرماني مشغول به کار مي باشند و اين روزها ديگر ماساژدرماني را به مراحل پاياني سرطان و آن هم در آسايشگاه ها پيشنهاد نمي کنند. بيماران سرطاني مي توانند از ماساژدرماني بهره هاي زيادي ببرند.
no-massage-therapy-2

مواردی که نبايد از ماساژدرمانی استفاده کرد؟

زماني که بيمار با دست ماساژ داده مي شود بدن او نسبت به محرک دست ماساژور واکنش نشان مي دهد و آندروفين (برطرف کننده درد) توليد مي کند. اين ماده مي

تواند دردها و ناراحتي هاي بيمار سرطاني را تا حد قابل ملاحظه اي کاهش دهد. بدين ترتيب تنش ها، فشارهاي عصبي و بي خوابي نيز ممکن است برطرف شوند و شايد پس از يک شب خوب خوابيدن، بيمار سرطاني راحت تر بتواند از عهده کارهايش برآمده و به آينده اميدوار شود. حالت تهوع و استفراغ ناشي از ترس و دلهرة پيش از شيمي درماني را ميتوان با ماساژدرماني (قبل از شروع شيمي درماني) کاهش داد.

ماساژدرماني کمک مي کند تا بيمار سرطاني تصور خوبی از زندگی داشته باشد، مثلا خانمی که سرطان سینه داشته و پستان او را بریده اند ممکن است احساس کند اندام او از فرم و زيبايي خود خارج شده است، ولي اگر ماساژدرماني را بپذيرد دوباره احساس يک انسان کامل را داشته باشد.

يبوست که يکي از عوارض جانبي و عمومي مصرف مسکن هاي مخدر (نظير کدئين ها) مي باشد را مي تواند با ماساژ شکمي برطرف کرد (مگر اين که بيماري خطرواکي در ناحيه شکم و معده وجود داشته باشد).
به ياد داشته باشيد که هرگز نبايد به طور مستقيم محل تومور يا غده سرطاني را ماساژ دهيد همچنين اندامهايي را که به تازگي پرتودرماني شده اند را حداقل 2 هفته ماساژ ندهيد. تمام موارد ذکر شده براي منع ماساژ را بايد جدي بگيريد.
مطالب مفید و مرتبط در سایت ماساژ در منزل مطالعه نمایید.