ماساژ درمانی چه فوایدی دارد؟

ماساژ دادن يک هنر درماني قديمي است که فوايد زيادي براي کل دستگاه هاي بدن دارد. سایت ماساژ در منزل مقالات مفیدی در این زمینه در اختیار ماساژورها و افراد معمولی قرار داده است.ماساژ درمانی در طول تاریخ بسیار پیشرفت نموده و متخصصان این علم همواره فواید جدیدی را برای آن کشف کرده اند.افراد می توانند با آموزش ماساژ ، ماساژ درمانی در منزل را توسط خودشان تجربه نمایند. در اينجا به برخي از فواید ماساژ اشاره کنيم:

دستگاه اعصاب بدن

دستگاه اعصاب بدن، پس از ماساژ دادن به طور عميق تحت تأثير قرار مي گيرد. تأثيرات ناشي از ماساژ درماني براي اين دستگاه، آرامبخش و تسکيل دهنده می باشد( مثلا ممکن است حساسيت عصبي را از بين ببرد) اختلالاتي نظير بي خوابي، تنش، سردرد و ساير موارد مربوط به استرس (فشار عصبي) در مقابل نيروي درماني تماس دست واکنش نشان مي دهند، بدان معنا که با لمس ملايم و موزن دستها، ذهن آشفته آرامش مي يابد. همچنين، با ماساژ دادن مي توان فعاليت ماهيچه ها، مجاري و غدد مربوط به سيستم اعصاب را افزايش داد تا اعصاب به آرامش برسد. اين امر به خصوص در مورد رفع خستگي و رخوت بسيار مؤثر و سودمند مي باشد.

حتما بخوانید : فواید ماساژ درمانی

what-benefits-does-massage-therapy-have

ماساژ درمانی چه فوایدی دارد؟

دستگاه ماهيچه اي (عضلاني) بدن

دستگاه ماهيچه اي (عضلاني) بدن، که ماساژ درماني براي آن فوايد بسيار زيادي دارد. بين انقباض و شل شدن ماهيچه ها توازن وجود دارد.برخي از حرکت هاي دست در ماساژ درماني باعث شل يا کشيده شدن ماهيچه ها و بافتهاي نرم بدن مي شود و گرفتگي عضلاني يا کشيدگي ماهيچه اي را کاهش مي دهند. بافتهاي رشته اي، بافتهاي زخمي و آسيب ديدة قديمي و نيز بافتهاي بد جوش خورده و بد شکل شده ممکن است با ماساژ درماني تجزيه شده و مواد سمي آن ها تخليه شوند. زماني که ماهيچه ها منقبض مي شوند، ترشحات سمي دفع خواهند شد.

حتما بخوانید: آموزش ماساژ کمر

برخي ديگر از حرکات دست در ماساژ درماني سبب انقباض ماهيچه ها و در نتيجه ايجاد هماهنگي بين فعاليت هاي طبيعي ماهيچه ها مي گردد. سفت يا شل شدگي ماهيچه ها در اثر فعاليت بيش از حد به وجود مي آيد که در نتيجه ايجاد هماهنگي بين فعاليت هاي طبيعي ماهيچه ها افزايش مي يابد و اين افزايش سموم فقط با انقباض و انبساط (يعني فعاليت طبيعي) ماهيچه ها کاهش مي يابد.

دستگاه توليد مثل

دستگاه توليد مثل، قابل بهبود و درمان با ماساژ مي باشد. ماساژ دان شکم و پست مي تواند مشکلات عادت ماهيانه (نظير دردهاي قاعدگي، پريودهاي نامنظم، PMS ،يا سندرم پيش از قاعدگي علائم يائسگي) را کاهش مي دهد.ماساژ، يک درمان پيشگيرانه مؤثر براي حفاظت سلامت و تناسب اندام مي باشد. پيشگيری ميشه بهتر از درمان است. امروزه مردم (از هر رده سني) درمانهاي طبيعي را بيشتر مورد توجه قرار مي دهند و از آن براي سالم زيستن بدون هر گونه بيماري استفاده مي کنند. همچنين معتقدند اين گونه درمانها ابزاري هستند تا انسان به یک زندگي شاد و طولاني دست يابد.
what-benefits-does-massage-therapy-have-1

ماساژ درمانی چه فوایدی دارد؟

دستگاه اسکلتي بدن

دستگاه اسکلي بدن، با ماساژ دادن تقويت مي گردد. ماساژ دادن مي تواند به طور غيرمستقيم بر استخوان تأثير بگذارد. بهبود جريان گردش خون و لنف در ماهيچه ها باعث رشد و نمو خوب و طبيعي استخوان مي شود. سفت شدگي مفاصل و دردهای ناشي از مواردي نظير ورم مفاصل فقط با از بين بردن گرفتگي عضلاني و رفع مشکل حرکتي عضو بيمار قابل درمان است.

دستگاه گردش خون

دستگاه گردش خون، نيز مي تواند از فوايد ماساژدرماني بهره مند شود. با ماساژ دادن فشار وارد شده به سياهرگ ها و سرخرگ ها از بين مي رود. و جريان گردش خون تسريع مي شد، در نتيجه ضعف گردش خون و ناراحتي هايي قلبي از بين مي رود. ضربان قلب تقويت مي گردد، نبض و فشار خون بالا کاهش مي يابد.

دستگاه لنفاوي بدن

دستگاه لنفاوي بدن، در اثر ماساژ دادن تحريک شده و سرعت جريان لنف در سرتاسر آن زياد مي شود. در طول ماساژدرماني وقتي ضربه هايي به بدن زده مي شود، مواد سمي و زايد که در اثر فشارهاي عصبي (استرس) زياد در بدن جمع شده، از بين مي روند. زماني که قسمتي از بدن ما زخمي می شود، معمولا ورم می کند ولی با ماساژ دادن مجاري لنف تخليه خواهد شد. و التهاب و ورم موجود در اطراف زخم از بين مي رود. اگر اين مايع سيال (لنف) حرکت نکند، تقریبا سفت می شود و نمی تواند در مجاری لنف جريان داشته باشد. در نهايت به بافتهاي اطراف (ماهيچه ها، استخوان ها، زردپي ها، رباط ها) مي چسبد و يک بافت سفت به هم پيوسته را تشکيل مي دهد. اگر اين نوع بافتها در يک مفصل به وجود آيند، حرکت ماهيچه ها به طور دائم محدود خواهد شد.
توصیه می شود بخوانید: تأثير ماساژ روي بافت های بدن
what-benefits-does-massage-therapy-have-2

ماساژ درمانی چه فوایدی دارد؟

دستگاه تنفسي بدن

دستگا تنفسي بدن (به خصوص ريه ها) مي تواند در اثر ماساژ دادن فعاليت بهتري داشته باشد. وقتي درمان با ماساژ شروع مي شود، تنفس عميق تر و کندتر خواهد شد. در صورت لزوم مي توان در طول ماساژ دادن با حرکتهاي ضربه اي که به پشت و ريه ها وارد مي شوند مخاط و ترشحات نايژه اي را از ريه

ها تخليه کرد.

دستگاه گوارشی بدن

دستگاه گوارشي بدن، پس از ماساژ دادن تحت تأثير قرار مي گيرد، به طوري که فعاليت دودی حرکات موجي شکل) در روده بزرگ افزايش يافته، خروج مواد دفعي تسريع مي گردد و با يبوست مقابله مي شود ماساژ، ديواره هاي ماهيچه اي روده و شکم را تقويت مي کند و تشرح شيره هاي گوارشی از کبد، معده و روده ها را تحت تأثير قرار مي دهد. ماساژ درماني علاوه بر تأثيرگذاري روی گوارش و هضم غذا، به جذب موادغذايي گوارش يافته نيز کمک مي کند.

پوست

پوست، ماساژ درماني مي تواند براي تغذيه فعاليت پوست تأثيرات خوبي داشته باشد با ماساژ دادن، غده هاي عرق و چربي تحريک ميشوند در نتيجه عملکرد آنها بهبود مي يابد و مواد زايد دفع خواهد شد. با محو شدن سلولهاي مرده پوست، روزنه ها و منافذ باز مي شوند تا پوست بتواند به راحتي تنفس کند در نتيجه نرمي، حساسيت و انعطاف پذيري آن افزايش مي يابد. در پي يک دوره ماساژدرماني، پوست سلامت خود را به دست خواهد آورد.
توصیه می شود مطلب اصول ماساژ صورت قدم به قدم مطالعه نمایید.

دستگاه تناسلي و مجاري ادراری

دستگاه تناسلي و مجاري ادراري، نيز مي تواند متأثر از فوايد ماساژدرماني باشد ، بدان معنا که با ماساژ دادن پشت و شکم، فعاليت کليه ها افزايش مي يابد در نتيجه مواد زايد دفع و احتباس مايع کم مي شود.

مطالب مفید و مرتبط در سایت ماساژ در منزل را مطالعه نمایید.

 ماساژ تایلندی یا تای ماساژ