ماساژ درمانی چيست؟

ماساژ درمانی یک روش موثر برای درمان بسیاری از بیماری ها و تسکین دردهاست.کمک به درمان بعضی از بیماری‌ها با روش ماساژ که به آن ماساژ پزشکی یا ماساژ درمانی گفته می‌شود، با روش‌های معمولی و ساده که به منظور آرامش افراد استفاده می‌شود، متفاوت است.این روش، امروزه به عنوان یکی از شاخه‌های طب مکمل برای درمان برخی بیماری‌ها، طرفداران زیادی دارد.روش‌های ساده ماساژ که در مراکز غیرپزشکی به منظور آرامش مراجعان انجام می‌شود نیز می‌تواند دارای فواید پزشکی باشد، اما نباید این نوع ماساژ را با ماساژ پزشکی که هدف آن درمان بیماری است، اشتباه گرفت.

تعريف هاي زيادي از ماساژ صورت گرفته که به چند مورد اشاره ميشود:
1- شيوه هاي علمي براي درمان بعضی از بيماري هاست که با دستکاري خارجي بافتهاي نرم بدن انجام مي پذيرد و گونه هاي مختلفي از تکنيک هاي ماساژ وجود دارد
2- دستکاري علمي بافتهاي نرم بدن براي درمان
3- حرکات دقيق دستها روي سطح بدن زنده با هدفهاي درماني

4- مانور دستهاي درمانگر روي پوست بيمار و روي بافتهاي زيرجلدي که ممکن است به طور ايستا يا حرکتي باشد و از حيث شدت فشار اعمال شده متغير است.

masazh-darmani

ماساژ درمانی چيست؟

منشأ و سرچشمه ماساژ

بر اساس اسناد تاريخي، ماساژ قديمي ترين شکل درمان جسمي است که بشر به آن دست يافته است. حرکات ضربه ای و مالشی بافت احتمالا تکامل حرکات غريزي است که در ديگر پستانداران مشاهده مي شود. تماس، ضربه و مالش پوست بخشجدانشدني زندگي ماست. ما با اين اعمال احساس و هيجانات خود را به ديگري انتقال مي دهيم با او ارتباط برقرار مي کنيم و اين تماس مالش پوست به تدريج رسميت يافت و به شکل ماساژ درآمد تا بدن را به حالت استراحت و آرامش درآورد. به تدريج با تکامل پزشکي، ماساژ به گروه روشهاي درماني وارد شده است واژه ماساژ از ریشه عربی مس گرفته شده که به معنی فشار آرام است . بسياري از تمدنهاي باستان همچون چين، هند، عربستان، يونان، ايتاليا و مصر سيستم پيشرفتة ماساژ خاص خود را به وجود آوردند. منابع بيشماري از اين فرهنگها در دست است که نشان مي دهد آن ها ماساژ را براي هدفهاي مختلف پزشکي به کار مي بردند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه حتما تاریخچه ماساژ در ایران و جهان بخوانید.

masazh darmani

ماساژ درمانی چيست؟

مبلغ ماساژ درمانی در غرب فرانسویان بودند.آنان پس از بازگشت از چين در ابتداي سده نوزدهم، کونگفو تائوتسه را که نوشته ها پزشکي چيني است و به  2700 سال پیش از میلاد برميگردد به فرانسه بردند.از وقتي ماساژ با سيستم پزشکي در هم آميخت، رواج بيشتري يافت. در سالهاي اخير، ترجمه هاي تازه از ماساژ در چين به دست آمده است. در ايالات متحده آمريکا، نخستين بار پزشک جواني به نام استيل به علت از دست دادن سه فرزند خود به درماني غيردارويي روي آورد و روي بيماران خود اقدام  به درمان دستي کرد و نتايج مطلوبي به دست آورد. پس از او يکي از شاگردانش با ساده کردن روشهاي او مکتب کارپوپراکتيک را به وجود آورد. در ابتداي سده نوزدهم در اروپا، نخستين ار پروفسور پرهنريک لينگ (1836-1776 ) در سوئد روش ماساژ سوئدي را ابداع و مؤسسه ماساژ را در استکهلم تأسيس کرد در کشور انگلستان فردي به نام سيرياکس روشهاي مختلف دست ورزي را به کار برد و کاريوپراکتيک را گسترش بخشيد. در فرانسه، دکتر ماژنه، با مطالعه روشهاي مختلف انگليسي و آمريکايي و روشهاي شرق و شمال آفريقا و تجارب شخصي خود مکتب مانيپولاسيون را ابداع و تکميل کرد که آکادمي فرانسه و دانشکده پزشکي پاريس در سال 1971  آن را تأييد کرد و اکنون اين رشته در دانشگاه هاي اين کشور تدريس مي شود. و فارغ التحصيلان آن در نقاط مختلف دنيا مشغول به کارند. به خاطر پيچيدگي اندامهايا نسان، از رويکردهاي متفاوتي براي درمان درد و اختلالات علمکردي استفاده مي شود.

برخي از اين رويکردها عبارتند از:
طب سنتي غرب

اين ديدگاه از روشهاي درماني متفاوتي همچون درمان دارويي و جراحي بهره مي گيرد. يکی از مشکلات طب سنتي براي درمان اختلالات عضلاني اين بود که هيچ يک از آن  ها به طور اختصاصی روي عضله کار نمي کرد. بيماري که در بافتهای نرم خود احساس درد مي کرد يا زمانيکه اين بافتها به درستي عمل خود را انجام نمي داد، به متخصصان پزشکي مانند عصب شناسان، جراحان یا ارتوپدها و روماتولوژيست ها  مراجعه مي کرد.بر اساس نوع بيماري خود، يا داروها را مصرف مي کرد يا به جراحي هاي باز تن ميداد.

استخوان شناسان
متخصصاني که بر روي استخوانها و مفاصل دستکاري آن ها کار ميکنند. کاريوپراکتورها متخصصاني که بر روي درمان مفاصل به ويژه ستون مهره ها تمرکز دارند و معتقدند که وجود ناهنجاري ها به دليل قرار نگرفتن درست مهره ها است و اين عامل بر روي ريشه اعصاب تغذيه کنندة عضوها تأثير مي گذارد.
فيزيکالتراپها

متخصصاني که از تمرينات جسماني و حرکتي براي درمان مفاصل و عضلات استفاده مي کند. وجودي که فيزيکالتراپ ها امروزه از بسياري از پيشرفت هاي تکنولوژي مانند آب درمانی، اولتراسوند و تحريکات الکتريکي عضلات بهره ميگيرند. اما تمرين و حرکت را بيشتر ترجيح مي دهند. آنان همچنان روي وضعيت هاي حاد نظير بازتواني پس از عمل جراحي، صدمات يا ناهنجاري هاي مادرزادي تمرکز دارند.

امروزه باتوجه به اینکه آگاهی و اطلاعات مردم در زمینه ماساژ درمانی افزایش یافته است و از مزایای بسیار آن باخبرند ارائه خدمات ماساژ در کلینیک های مختلف رایج شده است.مردم باید دقت داشته باشند که برای دریافت خدمات ماساژ فقط به مراکر تخصصی ماساژ درمانی مراجعه نمایند و توسط متخصصین و ماساژورهای استاندارد این خدمات را دریافت نمایند.

مطالب مفید و مرتبط در سایت ماساژ در منزل را مطالعه نمایید.

معرفی انواع ماساژ درمانی و فواید ماساژ

 ماساژ تایلندی یا تای ماساژ

فواید ماساژ درمانی

ماساژ درمانی و نکات آن

قیمت ماساژ در تهران

منبع: ماساژ در منزل