اهداف ماساژ درمانی و اقدامات قبل از شروع آن – ماساژ در منزل – ماساژ تایلندی | ماساژ سوئدی | ماساژ سر و صورت | ماساژ روغنی | ماساژ بدن | آموزش ماساژ

اهداف ماساژ درمانی و اقدامات قبل از شروع آن

اهداف ماساژ درمانی و اقدامات قبل از شروع آن

هدف هر سيستم ارزيابي کلينيکي، توصيف پاتولوژيک يک اختلال به روشي است که منجر به درمان مؤثرتر شود. کلمة کلينيکي ماساژ درمانی بسيار دقيقتر از کلينيکي پزشکي است چون ماساژ درمانهاي کلينيکي بدن را متفاوت از پزشکان می بینند.ما معمولا همه درمان هایمان را با مقياس هاي تشخيص پزشکي انجام نمي دهيم، بلکه با معيار ارزيابي ماساژدرماني در کلینیک و یا ماساژ درمانی در منزل آن را ميبينيم.مجموعه ماساژ در منزل اطلاعات جامعی از ماساژ درمانی در تمامی شاخه های آن در اختیار شما قرار می دهد تا در این زمینه مهرات کافی را بدون صرف هزینه و زمان زیاد کسب نمایید.

به عنوان مثال، پزشک ممکن است يک بيماري را التهاب تاندون تشخيص دهد، که از طريق ايجاد تورم در تاندونها ايجاد شده است و براي درمان آن داروي ضدالتهابي،استراحت و يخ درماني تجويز ميکند. اگر همين شخص را يک ماساژ درمان معاينه کند، ممکن است اين درد را ناشي از فعاليت ترايگوپوينت ها بداند و سيستم درماني او بدين طريق است که به صورت عمقي عضله مورد نظر را ماساژ فشاري مي دهد تا فعاليت ترايگوپوينتها کاهش يابد يا از بين برود. هم پزشک هم ماساژ درمانها يک بيماري را تشخيص داده اند اما با دو حوزه ديد متفاوت. هيچ يک اشتباه نمي کنند. بنابراين، آگاهي داشتن و آشنايي با واژه هاي پزشکي، براي يک ماساژ درمانگر بسيار مهم است، و هنگام کار با بيمار توجه به اين واژه ها مهم است.

اهداف ماساژ درمانی و اقدامات قبل از شروع آن

اهداف ماساژ درمانی و اقدامات قبل از شروع آن

اولين هدف در ماساژهاي آرام بخش (سوئدي) راحتي و آرامش بيمار و اولين گام استفاده از يک روش درماني مؤثر است؛ اين گام با تشخيص صحيح مناطقي که نياز به درمان دارند شروع مي شود. بنابراين، بايد از روش مرحله اي و هوشمندانه براي آزمايش و ارزيابي براي ماساژدرماني استفاده کرد. در حين ارزيابي بدن بايد به نکات زير توجه داشت:
۱) عدم تعادل در وضعيت بدن؛
۲) کوتاه شدن شکلي عضلات؛
۳) ضعف عضلاني؛
۴) وجود مشکلات خاص در بافت عضلاني مانند ترايگوپوينت ها، نقاط دردناک و نواحي که نشان دهنده کوتاه شدن عضله است؛
۵) محدوديت های حرکتي در مفاصل؛
۶) اختلال در هماهنگي، تعادل، گام برداری، تنفس.

بايد هميشه درمورد همه چيز فکر کرد. بدن دستگاهي است که داراي ارتباط دروني است و همه اين عناصر بايد هنگام تعيين چگونگي حل مشکلات درد و اختلال، مدنظر قرار بگيرند. روشهاي اوليه براي جمع آوي اطلاعات در مورد مشکل بيمار شامل گرفتن سابقه فردي (هم شفاهي و هم کتبي) نگاه و توجه غيررسمي به بيمار، ارزيابي بدن بيمار به طور مستقيم و مشاهدة بعضي از فعاليتهاي او و آزمايش دستي بافت است. به ياد داشته باشيد که آزمايش و ارزيابي در جلسه اول تمام نميشود و اين مرحله يک جريان مداوم و مستمر است. براي آزمايشها مي توانيد از دستهای خود استفاده کنيد چون بازخورد به دست آمده بسيار زياد است.

سابقه بيمار
درمانگر با طراحي يک فرم مخصوص براي جمع آوري اطلاعات پيرامون بيمار ميتواند اطلاعاتي نظير نام، آدرس، تلفن و غيره را به سادگي در جلسه اول به دست آورد. اين فرم همچنين مي تواند براي جمع آوري اطلاعات پيرامون وضعيت و سابقة بيماري مورد استفاده قرار بگيرد و شروعي براي جمع آوري اطلاعات در حين مصاحبه با بيمار باشد. همچنين، اطلاعات فردي، خانوادگی، شغلی و مکان هایی را که فرد قبلا براي درمان به آنها مراجعه کرده است، ميتوان از طريق اين فرم به دست آورد البته ممکن است. اطلاعاتي که فرد به شما مي دهد، چندان دقيق و مرتبط نباشد، بنابراين، اين هنر شماست که بتوانيد اطلاعات دلخواهتان را از لابه لاي آن ها بيرون بکشيد.
اهداف ماساژ درمانی و اقدامات قبل از شروع آن

اهداف ماساژ درمانی و اقدامات قبل از شروع آن

صحبت کردن با بيمار
مصاحبه و صحبت با بيمار مانند ديگر جنبه هاي اندازه گيري هدفي دو گانه دارد: يک هدف کلي و چند هدف جزيي. از سويي بايد عامل ايجاد کننده اختلال را بشناسيد و از سوي ديگر بايد به علائم ديد توجه کنيد. در بعضي موارد ممکن است صدمات در زمان به خصوص و در حين انجام یک حرکت خاص رخ بدهد مثلا موقع شوت کردن توپ درد شديدي در کشاله ران احساس شود.فهميدن علت بروز مشکل بسيار دشوار است و نياز به وارسي و آزمايش دقيق دارد. به ياد داشته باشيد که بيشتر اوقات جواب سوالات در اطلاعات به دست آمده در حين مصاحبه نهفته است.
پرسیدن سابقه سلامتي 

وضعيت سلامت عمومي شما چه طور است؟ آیا اخیرا بیماری خاصی داشته اید؟ آیا مشکلات عروقی داشته اید؟ آيا به پزشک، درمانگر  یا متخصص ورزش مراجعه کرده ايد؟ آيا ورزش ميکنيد؟ آيا تمرين سخت داشته ايد؟ فعاليت شما از چه نوعي بوده است؟

ارزيابي کل بدن

اغلب دردهاي ميوفاسايل يا اختلالات بر اثر وجود مشکلات در مدتي طولاني ايجاد ميشود و ناشي از صدمات موضوعي بر آن منطقه است. اگر اين صدمات براي مدت طولاني درمان نشود، ديگر قسمت هاي بدن را دچار مشکل مي کند. بنابراين معمولا ارزیابی اختصاصی بدن به طور کلی قبل از شروع فرايند درمان بسيار با اهميت است. بسياري از بيماران چنين ارزيالي کلي را نمي پسندند و از شما مي خواهند فقط به موضع درد توجه کنيد. آزمايش وضعيت بدني مي تواند تصوير کلينيکي خوبي براي شما ايجاد کند بعضي از بيماران اجازه اين کار را نميدهند. وسعت اين آزمايش ها بسته به مهارت و قضاوت هاي درمانگر و وضعيت خاص بيماران، متفاوت است.

آزمايش

براي آزمايش ناهنجاريهايي نظير کجي ستون مهره ها، گودي کمر، پاي پرانتزي و مانند اين را بيمار بخواهيد به چپ و راست و عقب و جلو خم شود و ميزان انعطاف پذيري هر عضو را در نظر داشته باشيد. چرخش لگن را در همه جهت ها کنترل کنيد. و در طي حرکت همه انحراف ها را زير نظر بگيريد.

دامنه حرکتی
اندازه گيري کامل دامنه حرکتي عضوهايی مانند لگن، ران و شانه ها نياز به وسايل ويژه دارد.شانه باید ۹۰ درجه پايين بيايد به طوری که انگشتان به کف زمين برسد. ميزان چرخ استخوان کتف براي درک چرخش مف صل کتف و استخوان بازو مورد اندازه گيري قرار مي گيرد.همچینین می توانید مطلب مفید آموزش ماساژ کمر مطالعه نمایید.
اهداف ماساژ درمانی و اقدامات قبل از شروع آن

اهداف ماساژ درمانی و اقدامات قبل از شروع آن

آزمايش مناطق دردناک

تجزيه و تحليل دقيق نقاطي که احساس ناراحتي در آن منطقه وجود دارد، از ترکيب آزمايش هاي زير امکان پذير است. ابتدا درمانگر اطلاعات با ارزشي در مورد احتمال اختلال به دست مي آورد. گام بعدي براي ارزيابي منطقه مناطق خاص، آزمايش وجود احساس ناخوشايند در آن منطقه است.ابتدا بهترين وضعيتي را که براي انجام اين هدف لازم است ، به خود بگیرید، معمولا بیمار براي انجام آزمايش مفصل ران مي ايستد و برای تست شانه مي نشيند.تست زانو در حالت نشسته و ايستاده صورت

مي گيرد. بيشتر اين مناطق قابل دسترسي هستند. هنگامي که بيمار ايستاده يا نشسته است نسبت به زماني که خوابيده است، اطلاعات بهتري به دست مي

دهد. مفاصل هم بايد در حالت فعال هم صورت غيرفعال آزمايش شود. در آزمايش فعال، بيمار مفصل خود را در دامنه کامل حرکتي انجام ميدهد و آن گاه هر گونه درد، ناراحتي يا مانع انجام حرکت از او سوال مي شود. در آزمايش غيرفعال درمانگر به دقت مفاصل  را در همان دامنه حرکتي حرکت ميدهد و در اين حال به بيمار گوشزد مي

کند که عضلات خود را شل کند و کنترل آن را به دست درمانگر بسپارد. از او بخواهيد تفاوت احساس خود را در هنگام انجام حرکت فعال و غيرفعال براي شما بگويد. آنگاه درمانگر، در وضعيت مناسب مي ايستد و آزمايش فعال حرکتي را در مقابل ايجاد مقاومت آزمايش مي کند. احساسش را در هر دو وضعيت بپرسيد.

مطالب مفید و مرتبط در سایت ماساژ در منزل مطالعه نمایید.

 

Leave a comment


Copyright ©ماساژ در منزل