محیط مناسب ماساژ چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

محيطي که قرار است در آن ماساژ درمانی انجام شود حائز اهميت است. آماده سازي دقيق و چيدمان صحيح باعث مي شود نتيجه بسيار خوبي از ماساژدرماني به دست آوريم. هم ماساژدهنده هم شخص بيمار (ماساژ شونده) بايد در محيط ماساژ احساس آرامش داشته باشند. حوله ها، بالش ها و روغنهاي مخصوص ماساژ بايد در دسترس باشند، به طوري که ماساژدهنده براي برداشتن آن ها مجبور نشود تماس دستهاي خود را با بدن بيمار قطع کند، چون عمل ماساژ بايد به طور داوم و بدون وقفه به اتمام برسد. ماساژ نبايد با عجله و شتاب انجام شود.

توصیه میکنیم بخوانید:ویژگی روغن ماساژ خوب

what-should-be-the-proper-massage-environment-1

محیط مناسب ماساژ چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

آرامش و سکوت

اين دو عامل بسيار مهم هستند. زمان ماساژ بايد طوري انتخاب شود که وقفه اي در آن به وجود نيايد. ورود سر زده افراد و پرت شدن حواس دو طرف ماساژ (ماساژور و ماساژ شونده)  مي تواند بسيار نگران کننده باشد، زيرا تمرکز آن ها را به هم مي زند و فرايند ماساژ را دچار اختلال مي کند. سيم تلفن را قطع نموده و به دوستان و خانواده خود توصيه کنيد که وارد اتاق نشوند. شايد بخواهيد براي آرامش بيشتر يک موزيک آرام و ملايم در فضا پخش گردد که البته اين امر بستگي به نظر هر دو طرف ماساژ دارد. به هر حال برخي از مردم ترجيح ميدهند اين کار در سکوت انجام شود.

پاکيزگي

هميشه قبل و بعد از انجام ماساژ، دستهای خود را بشوييد. ناخنها نيز بايد کوتاه شده و تميز باشند. سعي کنيد در حين انجام ماساژ دستهای شما بدون جواهرات باشند زيرا ممکن است انگشتر، دستبند (يا النگو) و ساعت بدن شخص ماساژ شونده را خراش دهند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: آموزش ماساژ

 

دمای محيط

اتاق مورد استفاده براي ماساژ نبايد زياد گرم بوده يا در معرض کوران هوا باشد (يعني تهويه مناسبي داشته باشد). هيچ چيزي به اندازه سرماي محيط نمي تواند فرايند ماساژ را مختل کند و با وجود سرما نميتوان احساس راحتي و آرامش کرد. قبل از انجام ماساژ اتاق را به اندازه کافي گرم کنيد، زماني که دماي بدن شخص ماساژ شونده، پايين آمده بايد حولة کافي براي گرم کردن مجدد بدن او در دسترس داشته باشيد .تمام قسمتهاي بدن شخص را بپوشانيد (به غير از قسمتي که مي خواهيد ماساژ دهيد). اگر دستان شما سرد هستند، آن ها را به هم بماليد تا گرم شوند يا اين که آنها را با آب گرم بشوييد.

what-should-be-the-proper-massage-environment-2

محیط مناسب ماساژ چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

نورپردازی

 

يک محيط ايده آل براي ماساژ بايد نور ملايم داشته باشد. نورهاي بسيار شديد و تند که مستقیما به صورت شخص ماساژ شونده مي تابد،باعث مختل کردن آرامش او شده و براي او استرس و اضطراب به وجود مي آورد. نور شمع براي اين گونه محيط ها مناسب است، همچنين مي توانيد از لامپ هاي با نور بسيار کم ها استفاده کنید.
نورهاي صورتي کم رنگ، آبی ملايم، سبز بسيار روشن يا بنفش کم رنگ برای اين منظور توصيه مي شود.

رنگ آميزی

از نظر روان درماني بهترني رنگها براي فضاي اتاق ماساژ سايه هايي از رنگهاي صورتی کمرنگ، آبي، سبز روشن و بنفش کم رنگ مي باشند و مي توانيد حوله ها و تزيينات اتاق را نيز از اين رنگها انتخاب کنيد رنگهايي نظير قرمز ،موجب افزايش نگراني و استرس مي شود.

لباس

در طول فرايند ماساژ، ماساژور بايد لباس راحت و گشاد بپوشد تا بتواند به راحتي حرکت کند. لباس سيد براي اين منظور مناسب ترين رنگ است، چون رنگ سفيد ميتواند امواج منفي را از شخص ماساژ شونده دور کند. در صورت امکان بدون کفش باشيد، در غير اين صورت مي توانيد از کفشهاي تخت و صاف بدون پاشنه يا دمپايي استفاده کنيد. شخص ماساژ شونده بايد تا حدي که خودش احساس راحتي مي کند، لباس هايش را دربياورد. به او پيشنهاد کنيد که بهتر است برهنه يا حداقل با لباس زير، در اين صورت بايد به او اطمينان دهيد قسمت هايي که ماساژ داده نخواهند شد با حوله پوشانده مي شوند. اين کار سبب ايجاد احساس امنيت و اعتماد خواهد شد.

نحوه پايان دادن به ماساژ

بهتر است فضاي اتاق با عطر گلهاي تازه پر شده باشد، يا اين که مي توانيد قبل از شروع کار، از بخورهي خوشبو يا روغنهاي گياهی استفاده کنيد. جلوة محيط را ميتوان با تزيين بلورها و سنگها بهتر نمود. المان سرخ آرامبخش و تسکين دهنده است و ياقوت ارغواني نيز امواج منفي (فيزيکي يا عاطفي) را از بين ميبرد. در پايان جلسه ماساژ مي توانيد از يک تکه شيشه آهن، کهرباي سياه با يک تکه الماس دودی استفاده کنيد تا به شخص ماساژ شونده آرامش دهد.

تجهيزات

محل خوابيدن بيمار براي ماساژ

شايد شما بخواهيد ماساژ را روي زمين و با استفاده از يک تشک خوب و سفت انجام دهيد. اين امر به شما امکان مي دهد به راحتي تمام قمستهاي بدن را ماساژ دهيد. يک تکه اسفنج ضخيم و بزرگ، 2 يا 3 پتو يا يک لحاظ کلفت روی زمين پهن کنيد. در طول ماساژ بايد از چند بالش استفاده نماييد. وقتي بيمار به پشت يعني به حالت تاقباز، روي آن دراز کشيد، يک بالش زير سرش و بالش ديگر زير زانوهاي او قرار دهيد تا فشار به حداقل برسد.
what-should-be-the-proper-massage-environment-3

محیط مناسب ماساژ چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

وقتي بيمار روي سينه ،يعني به حالت دمر، ميخوابد، يک بالش زير پاها، يکي زير سر شانه ها و در نهايت بالشي نيز زير شکم او قرار دهيد.اگر مي خواهيد روي زانو بنشينيد و کار ماساژ را انجام دهيد بايد چيزي را زير زانوان خود قرار دهيد تا آسيب نبينيد. اگر احتمال آسيب ديدن زانوان شما وجود دارد يا از کمر درد و زانو درد رنج مي

بريد، مي توانيد از يک نيمکت قابل حمل استفاده کنيد. در اين حالت احتمال خستگي بسيار کم است و بهتر و راحتتر مي توانيد به بدن بيمار تسلط داشته باشید.
همچنين مي توانيد از ميز آشپزخانه براي اين کار استفاده نماييد. به شرط اين که ارتفاع آن براي شما مناسب باشد.هرگز از تخت يا رتختخوابي که خيلي پهن يا نرم باشد براي ماساژ استفاده نکنيد، چون هر فشاري که شما اعمال نماييد، به تشک منتقل می شود.
لینکهای مفید در سایت ماساژ در منزل را حتما بخوانید